Stacks Image 12
1961 doğumlu olan Ataman,  1978 yılında Ankara Fen Lisesini takiben girdiği Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi eğitimini 1984 yılında tıp doktoru ünvanını alarak tamamlamıştır. 

1984-1986 yılları arasında sağlık ocağı hekimliği yapan Mehmet Ataman, 1986'dan 1990 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı bünyesinde asistan olarak görev yapmıştır. 1990 yılında aynı bölümde Öğretim Görevlisi ünvanı kazanan Ataman, akademik görevini 1993 yılına kadar sürdürmüştür. 1993 yılında kendi isteğiyle Hacettepe Üniversitesindeki görevinden ayrılıp, serbest hekim olarak çalışmaya başlamıştır.

Mehmet Ataman, 1996 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü'nde “Certificate Program in Advanced Management Studies” sertifikasyon programını tamamlamıştır. Dünyanın önde gelen üniversitelerinde iş yaşamına dair eğitimlere katılarak, bireysel gelişimini pekiştirmek isteyen Ataman, The Wharton School, Northwestern Universitesi Kellogg Management School, Babson College ve Harvard Universitesi'nde işletme konusunda eğitim programlarını tamamlamıştır. Aldığı eğitimler sonrası Mehmet Ataman Northwestern University Kellogg Executive Scholars - Certificates of Professional Achievement in General Management diploması almaya hak kazanmıştır. Günümüze kadar sağlık sektöründeki bazı şirketlerde ve özel hastanelerde üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuştur.

Yoğun iş temposuna rağmen, akademik hayattan kopmak istemeyen Ataman, yurt dışında aldığı eğitimlerle birleştirdiği iş yaşımına dair tecrübelerini gençlere aktarmak amacıyla, 2001 yılından beri Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü'nde part-time öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. “Managerial Judgement & Decision Making” ve “Negotiation” adlı dersleri vermektedir. 2002-2003 öğretim yılında ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N.Parlar Vakfı Yılın Eğitimcisi Ödülünü almıştır.

İş yaşımının stresinden biraz olsun sıyrılmak üzere çeşitli hobiler edinen Ataman'ın en göze çarpan hobilerinden biri değerli saat bakım ve tamiridir. 2000 yılından günümüze, bu hobisine yoğun olarak vakit ayırmaktadır. Bu bağlamda İsviçre Neuchatel’de ‘Watchmakers of Switzerland Training and Educational Program (WOSTEP), “Precision Timing Training” eğitimine ve American Watchmakers-Clockmakers Institute (AWCI)'da “Watch Repair Program”, “Watchmaker Lathe“, “Automatic Watch Repair“ ve “Balance Staffing and Timing“ kurslarına katılmıştır. Oldukça geniş ve değerli bir saat bilimi-horology- kütüphanesine sahiptir. Hobi olarak başladığı bu sanatta , usta düzeyine erişen Ataman; değerli /antika saat bakım ve onarım sanatının dünyada giderek çok az usta tarafından sergilendiği bilinciyle; gelişmiş alet, edavat ve modern cihazlara sahip atölyesi ile saat bakım ve onarım hizmetini online websitesi ile , www.saatcidoktor.com, ihtiyacı duyanlara amatör bir ruh, ancak profesyonel bir yaklaşımla sunmaktadır.

Ataman, Türk Tabipler Birliği, Türk Otolaryngoloji ve Baş-Boyun Cerrahisi Derneği, American Watchmaker Institute ve National Association of Watch & Clock Collectors, Inc. derneklerinin üyesidir.

Evli olan Ataman, iki çocuk babasıdır. Ingilizce ve Fransızca bilmektedir.